Leldes Salmiņas atmiņu stāsts

Lelde Salmiņa

2019.02.22

Sekojošajos video izklāstīts Leldes Salmiņas dzīves stāsts, skatījums uz notikumiem un viedoklis tieši viņas skatījumā. Visi notikumi vienmēr jāvērtē kompleksi, šo mozaīku veidojot no daudziem viedokļiem.

Lelde Salmiņa- ieskats atmiņu stāstā.

Pavisam īss ieskats atmiņu stāstā- mazliet ieskicētas vien dažas tēmas. Iespaidiem, noskaņai. Materiāls pilnā apjomā tālāk pievienotajos video failos.

Lelde Salmiņa – atmiņas 1.

Par Ģediminu un manuskriptu, koktēlnieks Miķelis Ģeistauts, darbi skolai, Ingeborga, krievu valodas skolotāja, kura ar Dūrēju apprecējās, par grāmatu, nodaļu nosaukumi. 50 gadus darbs Rucavai. Latvija 10. vietā izglītībā pasaulē ulmaņlaikos. Atentāti pret Ulmani, bilde ar Rucavas Vidusskolu bez kokiem priekšā 20 gadu Latvijā.

.

Lelde Salmiņa – atmiņas 2.

Atmiņu albums, kleita aizlienēta no Šķuburu Aijas, stāsts par Ģediminu, sestdienas skolā, skolotāji no visurienes, Jansonu Velta – perfekta matemātikas skolotāja, Ģedimina apbalvojumi, Ilgonis Vilks bildē, Baldonē un Ventspilī par astronomiju, konference Kanberā, Ģedimins ar misijas apziņu, materiāls grāmatai, pagrīdes Vēlēšanu avīze, kā skatāmies uz pasauli, patriotisms un nacionālisms nav tas pats, par teritoriālo reformu, ar Rucavu kā labu vidi, deputātu izglītības līmenis, Rucavas cilvēki karogus neliek 18. novembrī, par Ģediminu – šaha vēsture Atzinības krusts un diploms, skolā mācīja šahu, par folkloru kritiski mazliet, Vita Matīsa un Liepājas dzintarā meitenes džinsu biksēs, ko skolotāja nepasaka, par totalitāriem režīmiem, “nogriež” inteliģenci, par latīņu valodas skolotāju, sūdzība centrāl komitejai, 1940. gadā kā spiegu nošauj, ja pīpē uz balkona.

Lelde Salmiņa – atmiņas 3.

Bildē no Rīgas Dunikas zēns Pēterburgā, pirmā skola Rucavas muižas kalnā, Rucavas skolas celšana, atbrauc Kārlis Ulmanis- kāpa skolas vietā, dabas saprātīga izmantošana, dzīve un skola ulmaņlaikos, kurinātava apakšā, milzīga nabadzība, komunistu principus realizēja cilvēki uz vietām, skolotāji paraksta valsts aizņēmumu un foto ar sarkanu tinti glāzes kā vīnu. skolotājiem obligāti Staļina kopotie raksti, Jaunā gvarde un Šolhova “Plēsums”, kolhoza priekšnieks Rubīns, atnāk Čamanis. benzīns skolas mašīnai no armijas, par raķešu bāzi Rucavā, dokumentu pārbaude, kas notiek, ja nav pases, 15. skolas direktors Arājs, svecītes 18. novembrī, vīri no Arāja komandas, čekas priekšnieka meita Klāra māca krievu valodu. u vas lutše- ja jautā maskavieši, krājaizdevumu sabiedrība, Ģedimins kā runātājs un vīnu pazinējs, Ģedimins taisa striķus jaunībā. no Vidzemes jūrmalas uz Kurzemi, par Vitautu Tamužu – divas augstskolas ar lauku skolas izglītību, nteliģences kodols Rucavā, Jaunciemus kā saimniekus izsūta 2 reizes.

Lelde Salmiņa – atmiņas 4.

Pienotava nopirkta, par bānīti atdeva, materiāli dzelzceļa muzejam,15 oktobris,kad padomju karaspēks ienāk Rucavā, 3 reiz 3 nometnes, Ģeistautu skola, pļavas, tā laika “veselīgais” uzturs, beidzas 2. pasaules karš, krievu armija meklē, kam radio, Ulmaņa kļūda, Munters, Robežsargu postenis, Volšteins nošāvies- it kā nemāk ar ieroci rīkoties, par Masļenkiem, vācieši aizbrauc arī no Rucavas, Krīgeni, Švermeri, Biteri aizbrauc 1939 gadā, skolotājs Pūpēdis, darbība pa biedrībām, 6 dēli pazuda, Ģediminam draudu vēstule, Ģeistautu skola, Brakši, Rucavas ebrejus nošaušana, mācītājs Kamols iemainīts pret krievu spiegu, strēlnieki pie Ļeņina, Jukums vācietis, par Meierovicu.

Lelde Salmiņa – atmiņas 5.

Ļeņins pie sienas, Ģeistautu skola, apmaiņas programma meitenes, kuriozs nacistu simboliem, nevienu piezīmi skolēniem, necieņa pret skolotāju, skolotāju atbildība, kā ar puķēm gāja tankus sagaidīt, Latvija kā neveiksmīga valsts – nē, par novadu apvienošanu, pensijas 70 eur.

Lelde Salmiņa – atmiņas 6.

Krievu laikā skolā hospitālis, 1944. gada 13. oktobris,vācu gūstekņi, gar Ģeistautu skolu, Dunikas purvā apglabātie, Skābarži pāriet purvā, 1949. gada izvešana – Janaitis nofotografē vilcienu ar izvestajiem, Honekers pie izsūtītajiem fermā, kolhozu dibināšana, nesaimnieciskums, sovhozs, Čamaņispie varas,Ģedimins par Papi, lapsu ferma Papē, mežabrāļi pēc kara, Laimu Zābaku apcietina, nesakot par ko, nošautie pie baznīcas plača, Treide okupācijas muzejā nesaprot, Kūpelim atņem kažoku, tajā nošauts rodas mežabrālis.

Lelde Salmiņa – atmiņas 7.

Somi kā 100 savai valstij atzīmēja jubileju. Ģenerālis Manerheims- Apriķu skolā muzejs, jo tajā bijis īpašums, vēstnieks paldies pateicos par to , par labākajiem skolniekiem , Singapūru un Rīgas 1 ģimnāzija, par ievērojamo zinātnieku, Palaipē piemiņas plāksne Palaipē, gadījums par Aizputes dejotāju skolotāju, Sorosa kursi skolotājiem. Visu mūžu mācos- tā Lelde.