Imants Ziemelis

Imants Ziemelis ir viens no tiem, kuri savus atmiņu stāstus nākamajām paaudzēm uzticējuši un tie jau sen skatāmi ikvienam. Pamazām pārcilājot atmiņās pieredzēto, viņš aicināja tikties vēlreiz, lai stāstu papildinātu un precizētu. Ar Imantu Ziemeli vēlreiz tikāmies 2019. gada 22. oktobrī. Apskatījām foto albumus, Krievijas impērijas laikā izdotos dzimtas zemes dokumentus, runājām par kara gadiem, precizējām dažus notikumus, kas iepriekš bija tikai ieskicēti gan viņa, gan citu uzrunāto novadnieku atmiņu stāstos. Šī saruna tieši šodien tiek publicēta kā piemiņa īstenam Dunikas patriotam un vēstures pētniecības entuziastam, vienmēr atsaucīgajam un smaidīgajam Imantam Ziemelim.

Īsta vīra cienīgs mūžs.

Imants Ziemelis – ieskats atmiņu stāstā.

Īsumā par to, kas parādīts sekojošajos sižetos.

Imants Ziemelis atmiņas 1.

Ziemeļu zemes plāns no Krievijas impērijas laikiem. Cars Nikolajs nebijis skops. Te bija čūkšņas un kuiti. Vecākais dēls izmaksāja jaunākajiem mantojumu. 1935. gada akmeņu spridzinātāji. Puikas rotaļājas ar spridzekļiem. Paši rok grāvi. Mūrnieku Ziemeļi un mazie Ziemeļi. 1944 gada 13. oktobrī jāiziet no mājām.

Imants Ziemelis atmiņas 2.

Atmiņu albums. Atbalsta vēstule Vairai Vīķei Freibergai. Tranšejas pie “Ziemeļiem” pēc kara.“Dzeltenā Bestija” – takša mašīna GAZ 21, uz kuras strādāja. Kinomehāniķa gaitas. Fricis Šteinbergs.

Imants Ziemelis atmiņas 3.

Pēteris Graudužis. Liktenīgais vakars – kā nošāva Pēteri Grauduži. Pie Baldavnieku pagraba. Četras lodes ļoti blīvi krūtīs.

Imants Ziemelis atmiņas 4.

Par padomju manevriem pie Tīras purva. Pa grāvjiem visa tehnika. Ierodas vesela baterija lielgabalu. Tēvs reiz krievu armijā. Atnāca poļitruks un visus aizdzina šķūnī gulēt. Škūtnieki no Dunikas būvē aerodromu. Rucavas partorgs pie staba it kā. Katram jau bija ieroči. Imants Sudmalis izlauzās uz šo pusi. Atstātas divas smagās mašīnas un Maksima ložmetēji.

Ķecerīga versija par to, kāpēc Sikšņus un Rucavu nenopostīja karā. Armijas ceļš uz Ječiem. Kurzeme kā iespējamais placdarms Vācu armijas varbūtējam uzbrukumam. Atombumba Hitleram.

Imants Ziemelis atmiņas 5.

2018.10.28  tapušais Imanta Ziemeļa atmiņu video stāsts.

Imants Ziemelis atmiņas.

Imants Ziemelis atmiņas. Otrais pasaules karš.