Stāsta un bilžu autore – Helga Jansone
Atstāsts par Bierantu Dzērvēnu
Pēc Miķeļa Dzērvēna stāsta
Bierants Dzērvēns dzimis 18xx.gadā un savulaik, pusaudža gados, ar tirdzniecības kuģi no Liepājas ostas devies uz Angliju. Tur dzīvojis un strādājis līdz brīdim, kad 1918.gadā Latvijas valdība aicināja tautiešus no Anglijas atgriezties Tēvzemē, kur varēšot īpašumā iegādāties zemi un saimniekot.
Tā Bierants Dzērvēns atgriezās Latvijā un par iekrāto naudu iegādājās zemi Dunikas pusē. Apņēmis par sievu Katrīnu, viņu laulībā piedzima meita Alvīne un dēls Miķelis (1927.gadā). Trīs gadus vēlāk pēc dēla piedzimšanas (1930.gadā) Bierants Dzērvēns mira. Viņu apglabāja Ģēdertu kapos, kurus kara laikā izpostīja. Viņa sieva Katrīna mirusi 1953. gadā un apglabāta Liepājā, Centrālkapos.
Miķelis Dzērvēns, vēl nepilngadīgs puika būdams, sameloja par savu vecumu un devās karot krievu armijā, bet pēc kara sāka dzīvot Liepājā. Laulībā ar sievu Annu viņam piedzimusi meita Helga un dēls Jānis. Miķelis ilgus gadus nodzīvoja Liepājā, bet 1991.gadā pēc īpašuma, kas savulaik atņemts, lai izveidotu kolhozu, atgūšanas atgriezās Dunikā un sāka saimniekot. Miķelis mira 1999.gadā un apglabāts Liepājas Centrālkapos, savukārt viņa māsa Alvīne Aļļe (dzimusi Dzērvēna) taisaulē devās 1988.gadā.
Miķelim un Alvīnei bijis arī jaunākais brālis Jānis un māsa Ilze, kuru māte bijusi Katrīna, bet par viņu tēvu Miķelis saviem bērniem nekad nav stāstījis. Arī Jānim un Ilzei dots uzvārds “Dzērvēns”. Miķeļa brālis Jānis, dienot PSRS armijā Krievijā, Vologdas apgabala Čerepovecā, 1953.gadā apprecējās un atlikušo mūža daļu nodzīvoja Krievijā, kur arī tika apglabāts. Abi brāļi vienmēr uzturēja kontaktus un viens pie otra brauca ciemos. Savukārt māsu Ilzi Miķelis kontaktus īpaši nekad nav uzturējis. Viņa dzīvoja Apriķu pusē.
Pēc Miķeļa Dzērvēna nostāstiem, Dunikas pagasta Bierantos, kur patlaban atrodas lielais kolhoza šķūnis, savulaik atradās dzīvojamā māja, kas kara laikā tika nopostīta.