Ģedimins Salmiņš

Ģedimins Salmiņš

Dzimis 1933. gada 4, jūlijā Ainažos, miris 2012. gada 30. augustā Rucavā

Atzinības krusta kavalieris no 2008. gada

Dižais Rucavas un Rucavas novada patriots Ģedimins Salmiņš bija pedagogs, vēsturnieks, ICCF starptautiskais meistars (1998) šahā, daudzu grāmatu autors.

Mācījies Ainažu pilsētas pamatskolā, salacgrīvasvidusskolā, kuru beidzis 1953. gadā. Pēc skolas beigšanas turpinājis izglītoties Latvijas Valsts pedagoģiskajā institūtā (LVPI) Dabas zinātņu fakultātes fiziskās audzināšanas nodaļā. Mācību laikā Rīgā sasniedzis labus rezultātus vieglatlētikas sprinta distancēs, kā arī 1953. gada janvārī Latvijas PSR 10. čempionāta ceturdaļfinālā Cēsīs izpildīja pirmās sporta klases normu šahā. Latvijas PSR Izglītības darbinieku arodbiedrības 1957. gada čempionātā šahā izcīnīta 3. vieta.

Pēc augstskolas beigšanas Ģedimins Salmiņš 1957. gada 1. augustā uzsācis darbu Rucavas vidusskolā par fizkultūras skolotāju, drīz vien sācis mācīt arī ķīmiju. No 1971. līdz 1996. gada augusta nogalei pildījis skolas direktora pienākumus.

Vairākkārt ievēlēts par deputātu vietējo pašvaldību vēlēšanās. 1989. gadā bijis Liepājas rajonapadomes deputāts un vadījis izglītības komisiju. 1994, gadā Ievēlēts kā Rucavas pagasta padomes, 2009. gadā kā Rucavas novada domes deputāts.

2000. gadā pēc aiziešanas pensijā uzsāka ražīgu novadpētnieka un šaha vēsturnieka darbu. Tika publicētas 8 grāmatas par korespondencšahu un šaha vēsturi, kā arī daudz rakstu periodikā par Rucavas novada pagātni. Darbos par šaha vēsturi daudz pieskāries līdz šim maz pētītām Hermaņa Matisona, Friča Apšenieka, Mildas Laubertes dzīves lappusēm, kā arī Latvijas šaha attīstībai līdz 1944. gadam, īpaši uzsverot nezināmus faktus par 2. Pasaules kara laika šaha dzīvi.

Salmiņa grāmatas izceļas ar bagātīgu un rūpīgi pārbaudītu faktoloģisko materiālu, svaigu skatienu uz labi zināmām personībām, analītisku pieeju vēstures problēmām. Izklāsts grāmatās ir literāri noslīpēts, tās izceļas ar labām ilustrācijām un teicamu šaha partiju analīzi.

Kā sava mūža darbu Ģedimins Salmiņš savulaik vācis materiālus par Rucavas un Rucavas novada vēsturi, tos apkopojis manuskriptā, kurš autora dzīves laikā tā arī pabeigts netika.

Ģedimina Salmiņa intervija 2015.05.15.

Aizputes TV

Lai atskaņotu video spied uz “Play” zemāk- Aizputes TV sižetā pirmais kadrs ir balts, tālāk viss notiek.