Ir ierasts, ka zinām tēlnieku Kārli Zāli kā Brīvības pieminekļa autoru, bet arhitekta veikums ir ne mazāk nozīmīgs. Ievērojama vieta šajā izstādē ir atvēlēta arhitekta Ernesta Štālberga veikumam, projektējot šo pieminekli un vadot tā celtniecības darbus.
Lai atrastu iespējamos risinājumus skulptūras radīšanai, Brīvības pieminekļa arhitekts Ernests Štālbergs devās komandējumā uz Zviedriju un Vāciju, bet beigu beigās, 1935. gadā, noslēdza līgumu ar zviedru metālmākslinieku Ragnaru Mīrsmēdenu. Mākslinieks Mildu izkala Zviedrijā un tikai pēdējā pieminekļa būvniecības etapā ieradās Rīgā, lai piedalītos statujas montāžā un uzstādīšanā. Savukārt pārējās figūras tapa tepat Latvijā. Lai tās varētu izgatavot, Kārlis Zāle pat pārbūvēja savu māju un uzcēla darbnīcu deviņu metru augstumā. Sadarbojoties ar citiem tēlniekiem, visas Brīvības pieminekļa apakšdaļā esošās figūras tapa mazākā mērogā, bet pēcāk – oriģinālajā izmērā. Pēc četru gadu ilga darba, 1935. gada 18. novembrī, pieminekli atklāja un iesvētīja.
Ideju par Mildu gūst no sengrieķu mitoloģijas
Pieminekļa veidols ir īpaši izstrādāts līdzīgs senajām monumentālās arhitektūras formām jeb konkrētāk obeliskam. Zāle īpaši izraudzījās piemineklim slaidu, torņveidīgu formu ar piramīdveidīgu virsotni, kas šajā gadījumā ir Mildas statujas rokās esošās zvaigznes.
Tā kā tēlnieks Brīvības piemineklim bija izraudzījies antīkās pasaules elementus, arī tā galvenais objekts, Milda, ir aizgūts no sengrieķu mitoloģijas.
Pēc sengrieķu uzskatiem brīvības vēstnese ir uzvaras dieviete Nīke – arī Zāle bija nolēmis kā Latvijas neatkarības simbolu radīt tieši jaunu sievieti, kas nes starojošu ideju debesīs. Trīs zvaigznes, ko Milda ceļ debesīs, simbolizē Latvijas vēsturiskos novadus toreiz – Kurzemi, Vidzemi un Latgali.
Pieminekļa tornis ir veidots no dzelzsbetona, tā fasāde ir apšūta ar travertīna plāksnēm, bet iekšpusē ir metāla kāpnes ar 126 pakāpieniem. Pieminekļa apakšējā daļa ir veidota no sarkanā un pelēkā granīta, kur izkaltas 13 skulptūru grupas. Četras centrālās skulptūru grupas – Mātes Latvijas; Važu rāvēju; Vaideloša un Lāčplēša skulptūras; četras stūru skulptūru grupas – Tēvzemes sargi; Darbs; Gara darbinieki un Ģimene. Savukārt divi ciļņi pieminekļa aizmugurē simbolizē Dziesmu svētku gājienu, bet tā priekšpuses centrālajā daļā ir iekalts Kārļa Skalbes vēlējums Latvijai – “Tēvzemei un Brīvībai”, savukārt apakšējās daļas priekšpuses malās ir attēlota 1905. gada cīņa pret bermontiešiem uz Dzelzs tilta.