Un notika tā…
1933. gada oktobrī Ulmanis un viņa pārstāvētā LZS, pasludinot līdzšinējās parlamentārās sistēmas krīzi, izskatīšanai Saeimā iesniedza acīmredzami apzināti provokatīvu antidemokrātisku Satversmes grozījumu projektu, kura labi paredzamā noraidīšana varētu kalpot par apvērsuma iemeslu. Tā pieņemšana nozīmētu parlamentāru pašnāvību, jo paredzēja faktiski neierobežotas visas tautas uz pieciem gadiem vēlēta prezidenta tiesības atlaist parlamentu, kā arī iecelt un atstādināt Ministru kabinetu. 1934. gada martā Ulmanim izdevās gāzt valdību un nonākt premjerministra postenī, tādējādi paplašinot savas iespējas pirms izšķirošā trieciena. 1934. gada 8. maijā Saeima otrajā lasījumā atbalstīja konstitucionālās izmaiņas, kas paredzēja tautas vēlētu prezidentu, tiesa – bez neierobežotām iespējām atlaist parlamentu un valdību. Trešais lasījums bija paredzēts 18. maijā, taču tam nebija lemts īstenoties – Ulmanis ar domubiedriem un tiem lojālo spēka struktūru atbalstu naktī no 15. uz 16. maiju sarīkoja valsts apvērsumu, kuram toreizējais prezidents Alberts Kviesis, zvērējis “turēt svētus un ievērot Latvijas Satversmi un valsts likumus”, nepretojās un, palikdams amatā pēc 15. maija, faktiski apliecināja sevi kā Ulmaņa apvērsuma līdzdalībnieku. Esošie un potenciālie oponenti, galvenokārt no sociāldemokrātu vidus, tika apcietināti, daļu ievietoja Liepājas koncentrācijas nometnē.
Otrdiena, 15. maijs, Saeimā bija parasta darbadiena. Ap astoņiem vakarā beidzās Saeimas sēde, deputāti uz atvadām vēl apmainījās nievājošiem jokiem. Izspēlēja arī tā saukto kompensēšanās spēlīti. Tā bija ierasts – kad kāds pozīcijas pārstāvis pameta Saeimas namu, to pašu lūdza darīt arī kādam no opozīcijas. Tovakar reizē izgāja pats Ulmanis un Saeimas priekšsēdis, sociāldemokrāts Pauls Kalniņš. Tikai retais deputāts apjauta, ka šeit nekad vairs neatgriezīsies un ka Ulmanis jau pēc dažām stundām Kalniņu arestēs.
Apvērsums bija ierasts politiķu jociņu temats, tikai tam neviens neticēja. Ulmaņa diktatoriskās noslieces bija sen zināmas, Jānis Čakste to dēļ pat izstājās no Zemmieku savienības (LZS), bet zemsavietis Zigfrīds Anna Meierovics, kad bija premjers, Ulmani gribēja aizsūtīt par vēstnieku uz ASV. Apvērsumu Ulmanis sāka plānot jau 1933. gada septembrī. Bet tad kā liels pārsteigums nāca igauņu piemērs – Igaunijas tauta likumīgā referendumā pati nobalsoja par varas koncentrēšanu prezidenta rokās. To pašu centās atkārtot LZS un Saeimā iesniedza Satversmes grozījumus. Tostarp paredzot prezidentam neierobežotas tiesības atlaist Saeimu. Jau tolaik Ulmanis atklāti aģitēja par diktatūru, galu galā Eiropā tā bija modes lieta. Taču Saeima tik radikālas izmaiņas nepieļāva, un Ulmanis atgriezās pie domas par nelikumīgu varas sagrābšanu.
Tieši tāpēc 1934. gada februārī zemsavieši gāza iepriekšējo, premjera Ādolfa Bļodnieka, valdību un panāca uzticību savējai – ar Ulmani kā Ministru prezidentu.
Valdības ēka (tagadējā Ārlietu ministrijas ēka Krišjāņa Valdemāra ielā), kurā pats premjers arī dzīvoja, kļuva par apvērsuma slepenās plānošanas štābu. 15. maija vakarā Ulmanis no Saeimas pa taisno devās uz turieni, un naktī visi notikumi risinājās tieši tur.
Durvis bija karavīru apsargātas, ieeja – tikai ar paroli “Jelgava”.
Premjera uzgaidāmajās telpās izvietojās apvērsuma militārais štābs. Sazvērnieku pusē bija teju visas valsts spēka struktūras – policija, aizsargi, arī daļa armijas. Augstākā militārpersona te bija Vidzemes kājnieku divīzijas komandieris, Rīgas garnizona priekšnieks Krišjānis Berķis, kam tovakar tika pakļautas arī visas pārējās kājnieku divīzijas.
Nama logi bija aptumšoti, gaisma lampās – slāpēta. Ap pusnakti, pa ceļam uz mājām no franču sūtņa pieņemšanas, garām pabrauca Saeimas priekšsēdis Kalniņš, bet neko nemanīja. Apvērsuma politiskais štābs – pats Ulmanis ar tuvākajiem līdzgaitniekiem – pulcējās augšējā, 4. stāvā, premjera desmitistabu dzīvokļa ēdamzālē, ar logu uz mazo Vingrotāju ieliņu. Žurnāliste no zemsaviešu avīzes stenografēja paziņojumu par kara stāvokli, Ulmanis un kara ministrs Jānis Balodis parakstīja uzsaukumu tautai. Ulmanis bija pacilāts, Balodis uzvilcies un drūms, un savu parakstu deva, tikai pārējo iedrošināts.
Apvērsums norisa strauji un pēc plāna. Naktī ieņēma virkni valsts iestāžu, Saeimu slēdza, Satversmi apturēja, likumdevēja varu uzurpēja Ulmaņa valdība. Aizliedza visas partijas, lielu daļu biedrību un avīžu. Ar laiku likvidēja teju visas vēlētās pašvaldības, atlaida tūkstošiem ierēdņu, apcietināja ap tūkstoti opozicionāru. Ulmanis aizbildinājās ar briestošo sociāldemokrātu dumpi. Tā nebija taisnība, sociķi neko neplānoja. Plašie aresti bija nevis sacelšanās draudu, bet gan politiskās opozīcijas draudu likvidēšana.
Tieši cīņa par varu bija galvenais apvērsuma iemesls. Ulmaņa partijai klājās arvien švakāk, vietu skaits Saeimā ar katrām vēlēšanām saruka, pats Ulmanis pēdējā Saeimā nevienā no apgabaliem netika ievēlēts ar izlikto pirmo numuru, un jau 1934. gada rudenī bija jābūt jaunām vēlēšanām. Pēc tām Ulmanim būtu ļoti maz cerību kļūt par Valsts prezidentu.